Home / Dizi Haberleri / Quentin Tarantino, Martin Scorsese ve 95 Sinemacı Akademi’ye Kızgın!

Quentin Tarantino, Martin Scorsese ve 95 Sinemacı Akademi’ye Kızgın!


Akademi bu bildiriye karşı henüz bir tepki vermedi.

91. kez düzenlenecek bir törenle sahiplerine teslim edilecek olan Akademi Ödülleri, bu yıl çok tartışılan kararlara imza attı. Bu kararlardan biri de bu yılki Oscar Töreni’nde dört kategoride yer alan ödüller reklam aralarında verilecek olmasıydı. Büyük bir tartışma yaratan Akademi’nin bu kararı üzerine yönetmenler, görüntü yönetmenleri ve yapımcılar seslerini yükseltme kararı aldı.

24 Şubat gecesi düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni hakkında yeni bir karar veren Akademi, tüm sinema sektöründe büyük bir tartışma yarattı. Aldığı karara göre En İyi Kurgu, En İyi Sinematografi, En İyi Live-Action Kısa Film ve En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı kategorilerinin ödülleri reklam aralarında sahiplerine verilecek. Ödülü alan isimlerin yaptıkları konuşmalar ise online sosyal medya üzerinden yayınlanacak. Tüm bu duyurular Akademi’nin yayınlandığı bir mektup aracılığıyla sinema sektörüyle paylaşıldı. Mektubun yarattığı tartışmanın ardından ise 95 sinemacı tarafından bildiri hazırlandı. Hazırlanan bildiri, Akademi’ye olan ortak kızgınlığı belirtiyor. Aralarında Oscar adayı Never Look Away‘in görüntü yönetmeni Caleb Deschanel, Vice filminin kurgu tasarımcısı Hank Corwin, üçer kez Oscar ödülünün sahibi olan Robert RichardsonVittorio Storaro ve Emmanuel Lubezki, ikişer kez ödül sahibi olan Janusz Kaminski ve John Toll, Damien ChazelleDee Rees, Spike Jonze, Ang Lee, Cary Joji FukunagaMartin Scorsese ve Seth Rogen gibi isimler yer alıyor. Bildiri, Akademi’nin bu kararının yanı sıra sinema sektöründeki hiyerarşiyi de protesto ediyor.


Bildiri metninin söz ettiği durumlar ise şöyle: En İyi Kurgu, En İyi Sinematografi, En İyi Live-Action Kısa Film ve En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı kategorilerine ait ödüller sahiplerine reklam aralarında verilmesi ve bu yolla törenin süresinin kısaltılması kararından Akademi’nin vazgeçmesi gerekmektedir. Ödül sahiplerinin duygusal tepkilerini de içeren konuşmaların törenden daha sonra yayınlanması, konuşmacıların konuşmalarının kesilerek sansürlenmesine neden olabilir. Bu yolla Akademi’nin yıllarca savunduğu sinema anlayışı zedelenecek ve sinemacılar korunamayacaktır. Ayrıca Seth Rogen’ın söyledikleri alıntılanarak “Sinemayı insanların gözleri önünde onurlandırmaktan daha iyi bir kutlama yöntemi olabilir mi?” sözlerine bildiride yer verildi.

Akademi bu bildiriye karşı henüz bir tepki vermedi.

Check Also

Dört Akademi Üyesi, Oscar Seçimlerini Açıkladı!

91. yılında bulunan Oscar Ödülleri, verilen oyları her yıl gizlilik içerisinde tutuyordu. Ancak bu yıl basına sızan bilgiye göre dört Akademi üyesi hangi filmlere ve isimlere oy verdiklerini açıkladı. Akademi'nin tüm gelenekleri bozduğu törene imza atacak olması da oldukça tepki topladı. İsimleri açıklanmayan Akademi üyelerine Los Angeles Times sorular yöneltti. Bu soruların cevaplarında ise En İyi Film kategorisinde iki Roma, iki Black Panther oyu; En İyi Yönetmen kategorisinde üç Alfonso Cuaron ve bir -adaylık alamayan- Bradley Cooper oyu; En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde bir First Reformed, iki The Favourite, bir de Roma oyu; En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde iki If Beale Street Could Talk, bir BlackKklansman, bir Can You Ever Forgive Me? oyu; En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde üç Olivia Colman ve bir Melissa McCarthy oyu; En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde iki üye Christian Bale ve Rami Malek arasında gidip geldiğini açıklarken bir Rami Malek, bir de Willem Dafoe oyu; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde üç Richard E. Grant ve bir Adam Driver oyu çıkarken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde ise üç Regina King oyu verilirken bir kişi Emma Stone, Rachel Weisz ve Regina King arasında tam bir karar veremediğini belirtti.