“Titanik” filmi Avrupa çapında ilk sıraya demir attı.

‘Işıklar, Kamera, Motor’ isimli sinema araştırmasında Avrupalı sinemaseverler günümüzün ses getiren sinematik filmleri yerine modern klasik filmlere oy verdi. Avrupa’daki sinemaseverlerin oylarıyla belirlenen araştırmaya göre açılış sahnesi en beğenilen ilk 5 film belirlendi. Türkiye, Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Rusya’nın oylarıyla en iyi açılış sahnesi seçilen Titanik filmi Avrupa çapında ilk sıraya demir attı.

Avrupa’nın 14 ülkesi Steven Spielberg’ü açılış sahnelerinin üstadı seçti. Quentin Tarantino ve Alfred Hitchcock’un yarattığı kan donduran sahneler de ilk beş arasına girdi. Türkiye’den 2 bin kişinin katıldığı araştırmada sorulan “Ayda ortalama ayda kaç film izliyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 26’si 1 ile 3 yanıtını verirken yüzde 26’lık ikinci grup ise 4 ile 6 yanıtını verdi. Türk katılımcılarının yüzde 60’ı bir filmin açılış sahnesinin iyi olması o filmi unutulmaz kıldığını, yüzde 43’ü ise filmin iyi ya da kötü olduğuna dair fikir verdiğini söyledi. Açılış sahnesinde en çok ne görmek istersiniz sorusuna katılımcıların yüzde 37’i zeki bir diyalog, yüzde 36’sı güzel bir müziğin olması gerektiğini düşünüyor. 

Araştırmaya göre; yeni nesil sinema izleyicisi duygularını ilk saniyede ele geçirmeyen hiçbir filme zaman harcamak istemiyor. Sevmedikleri filmi kapatmaya ve bir filmin izlemeye değer olup olmadığına dakikalar içinde karar veriyor.

Avrupa’daki En İyi Beş Açılış Sahnesi

Ülkelere Göre Avrupa’daki En Beğenilen Film Açılış Sahneleri ;